Metoda „Angielska” | Model Creighton (CrMS) | NaProTECHNOLOGY (NPT) | MEDIA
METODA „ANGIELSKA”
Jej pełna nazwa to Metoda Objawowo – Termiczna Podwójnego Sprawdzenia. Jest jedną z Metod Rozpoznawania Płodności (MRP). Opracowana została na przełomie lat 70 i 80-tych zeszłego wieku w Queen Elizabeth Birmingham Maternity Hospital w Anglii. Rozpowszechniana jest w Polsce od trzydziestu lat przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny. Metoda „Angielska” służy rozpoznawaniu czasu płodnego i niepłodnego w cyklu na podstawie obserwacji wskaźników płodności.
Podstawą obserwacji są minimum dwa z trzech wskaźników płodności. Zaliczamy do nich: podstawową temperaturę ciała, śluz szyjkowy oraz szyjkę macicy.
Można obserwować również dodatkowe wskaźniki płodności. Zalicza się do nich:
- ból owulacyjny
- plamienie okołoowulacyjne
- wrażliwość lub napięcie w piersiach;
- obrzęki (zatrzymywanie wody w ustroju)
- zmiany skórne
- objaw węzła chłonnego pachwinowego po stronie jajnika, w którym następuje owulacja
- charakterystyczne zmiany nastroju
- obliczenia
Przy wyznaczaniu początku fazy płodności bierze się pod uwagę również długości ostatnich kilku lub kilkunastu cykli (według podanych reguł stosowane są obliczenia).
Metoda ma zastosowanie dla cykli typowych, dla cykli nietypowych oraz dla cykli w sytuacjach szczególnych tzn. w okresie dojrzewania, po stosowanej antykoncepcji, w sytuacji po porodzie, w premenopauzie.
Skuteczność metody objawowo – termicznej podwójnego sprawdzenia [źródło: „Human Reproduction”, j. polski]: wersja pdf
Nauka metody
O METODZIE
Metoda Objawowo – Termiczna Podwójnego Sprawdzenia jest jedną z Metod Rozpoznawania Płodności (w skrócie MRP). W celu prawidłowego wyznaczenia początku i końca fazy płodności Metoda “Angielska” zakłada konieczność obserwowania minimum dwóch tzw. wskaźników płodności.
Do głównych wskaźników płodności (podstawowych) zalicza się:
- śluz szyjkowy;
- podstawową temperaturę ciała (w skrócie: PTC);
- szyjkę macicy.
- Do dodatkowych wskaźników płodności (mogą wystąpić u danej pani, a nie muszą) zalicza się:
- ból owulacyjny;
- plamienie okołoowulacyjne;
- wrażliwość lub napięcie w piersiach;
- obrzęki (zatrzymywanie wody w ustroju);
- zmiany skórne;
- objaw węzła chłonnego pachwinowego po stronie jajnika, w którym następuje owulacja;
- charakterystyczne zmiany nastroju.
Wspólnie z nauczycielem Naturalnego Planowania Rodziny (do czasu nauczenia się metody) wyznacza się fazę początku i końca płodności biorąc pod uwagę:
czas występowania głównych wskaźników płodności
długość ostatnich kilku lub kilkunastu cykli
Metoda jest pomocna także dla cykli odbiegających od normy lub w sytuacjach, kiedy obserwacje są niepełne.
HISTORIA
W 1977 roku w Anglii w Queen Elizabeth Birmingham Maternity Hospital lekarze John Kelly i Anna Flynn założyli Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, które promuje Metodę Objawowo – Termiczną Podwójnego Sprawdzenia.
W 1989 roku w Polsce powstaje Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny (PSNNPR) na wzór angielskiego stowarzyszenia. Promuje ono Metodę Objawowo – Termiczną Podwójnego Sprawdzenia. W skrócie nazywana metodą wielowskaźnikową lub metodą „angielską”.
Więcej informacji na: psnnpr.com, nprlodz.pl
NAUKA METODY
W celu opanowania wiedzy oraz nauczenia się interpretacji swoich cykli przez daną panią lub małżeństwo (lub parę) zakłada się kilka spotkań z nauczycielem Naturalnego Planowania Rodziny.
Spotkania odbywają się indywidualnie z daną panią lub małżeństwem (lub parą).
Po pierwszym spotkaniu jest ustalany indywidualny grafik na kolejne spotkania.
ZASTOSOWANIE
Metoda ma zastosowanie u pań i małżeństw (par).
Można ją stosować w okresie od dojrzewania aż po menopauzę, na każdym etapie wieku rozrodczego. Zarówno w sytuacji występowania cykli:
- typowych,
- nietypowych,
- w sytuacjach szczególnych (w okresie dojrzewania, po antykoncepcji, po porodzie, w premenopauzie).
ZALETY
Eko
w 100%. Podstawą jest obserwacja i interpretacja wskaźników płodności występujących w cyklu danej kobiety. W zgodzie z naturą.
Satysfakcja
możliwa dzięki poznawaniu funkcjonowania swojego organizmu każdego dnia. Świadome podejmowanie określonych działań w codzienności prowadzi do szczęścia.
Skuteczność
zarówno w sytuacji starania się o poczęcie dziecka oraz odłożenia poczęcia. To narzędzie pomocne w diagnostyce prowadzonej przez lekarza.
Na długie lata
stosowane w okresie od dojrzewania aż po menopauzę, na każdym etapie wieku rozrodczego i w każdej sytuacji.
MODEL CREIGHTON (CrMS)
W 1976 roku rozpoczęły się badania, które doprowadziły po czterech latach do powstania Creighton Model FertilityCareTM System (skrócona nazwa to Model Creighton lub CrMS). Twórcą systemu jest profesor Thomas Hilgers. Badania nad skutecznością i rozwojem systemu są systematycznie prowadzone. W założonym Instytucie Pawła VI w Omaha w stanie Nebraska (USA) są prowadzone i opracowywane badania (więcej na: popepaulvi.com)
Korzystając z systemu kobieta może obserwować swoje zdrowie ginekologiczne oraz zdrowie rozrodcze każdego dnia. Zdobywana wiedza pomaga także małżonkom planować życie rodzinne.
Stosowanie CrMS opiera się na wykonywaniu obserwacji i odpowiednim zapisie na karcie obserwacji „biomarkerów” cyklu (markerów biologicznych). Można go stosować w celu:
- profilaktyki zdrowia rozrodczego i ginekologicznego kobiety
- planowania poczęcia dziecka – wówczas zajście w ciąże będzie radością (nie zaskoczeniem) i konsekwencją stosowania się do wiedzy przedstawionej w CrMS.
- odkładania poczęcia dziecka w czasie
- obserwacji ewentualnie występujących nieprawidłowości w cyklu, które należy leczyć (przy zastosowaniu NPT). Model Creighton jest niezbędny dla zastosowania NPT. W zastosowaniu systemu niezbędni są:
- zainteresowana osoba (osoby), które chcą żyć bardziej świadomie
- instruktor (FCP), który towarzyszy i uczy systemu; jest po skończonym 13-sto miesięcznym programie edukacyjnym Allied Health Education Program zakończonym egzaminem (z zakresu nauk spokrewnionych z medycyną) i otrzymaniem certyfikatu FertilityCare Practitioner
- konsultant medyczny (NFP MC), jest nim lekarz, który po odbytym 13-sto miesięcznym programie edukacyjnym i zdanym egzaminie otrzymuje certyfikat Medical Consultant NaProTECHNOLOGY, dzięki któremu w swojej praktyce lekarskiej wdraża leczenie pacjentów przy zastosowaniu NPT.
CrMS zalicza się do Metod Rozpoznawania Płodności, co oznacza że można stosować go zarówno w sytuacji poczęcia jak i odłożenia poczęcia w czasie. Użytkownicy systemu każdego dnia wiedzą czy obecny czas jest płodny czy nie i według tej wiedzy mogą kształtować swoje życie rodzinne. CrMS nie jest naturalną antykoncepcją. U podstaw stosowania systemu jest poszanowanie godności każdego człowieka. Małżonkowie dzięki zdobywanej wiedzy dotyczącej obecności czasu płodnego i niepłodnego mogą żyć bardziej świadomie podejmując decyzje dotyczące planowania życia rodzinnego (planowanie czy odkładanie poczęcia w czasie).
Jest to system wystandaryzowany, opierający się na badaniach naukowych. Osoby żyjące bardziej świadomie poprzez rozpoznawanie swojej płodności dzięki CrMS są otoczone troską o zdrowie ginekologiczne i rozrodcze, opieką medyczną.
Plan nauczania opiera się na trzech krokach.
- pierwszym krokiem jest uczestnictwo przyszłych użytkowników systemu w sesji wprowadzającej (w celu zaznajomienie się z podstawami CrMS). Czas trwania spotkania około 60 minut;
- drugim krokiem są systematyczne, regularne spotkania użytkowników (pani lub pary/małżeństwa) z instruktorem według ustalonego harmonogramu. Dzięki nim zdobywają odpowiednią wiedzę pomocną w codzienności. Indywidualne spotkania trwają około 90 minut;
- trzecim krokiem są ewentualne konsultacje z konsultantem medycznym, które sugeruje instruktor w sytuacji występujących nieprawidłowości w cyklu.
Rozpiska harmonogramu nauczania CrMS
Skuteczność CrMS
Więcej informacji na: creightonmodel.pl
CZYM JEST CrMS
CrMS należy do Metod Rozpoznawania Płodności. Opiera się na obserwacji śluzu szyjkowego. Dzięki korzystaniu z systemu można zaobserwować ewentualne nieprawidłowości zachodzące w cyklu kobiety.
Małżonkowie stosujący Model Creighton mogą nauczyć się rozpoznawać i rozumieć naturalnie występujący w cyklu kobiecym czas płodności i niepłodności. Informacje płynące z kontrolowania faz płodności i niepłodności w cyklu mogą służyć małżonkom zarówno do planowania poczęcia, jak i do odkładania poczęcia w czasie. Nie jest to metoda antykoncepcyjna i nie może być traktowana jako naturalna forma antykoncepcji. Jest to system, który traktuje osobę ludzką jako niepodzielną całość. Stwarza kobiecie także możliwość obserwowania i zachowywania jej zdrowia rozrodczego i ginekologicznego. Może być stosowany na każdym etapie okresu rozrodczego.
CrMS stanowi podstawę dla nauk medycznych NPT.
Badania są prowadzone od przeszło czterdziestu lat i sprawdzane naukowo. Dzięki temu system jest coraz bardziej skuteczny i wiarygodny.
Więcej informacji na: fccp.pl
HISTORIA
Creighton Model FertilityCareTM System został w pełni opisany przez profesora Thomasa Hilgersa M.D. w 1980 roku w Omaha w stanie Nebraska (USA).
Pomocne skróty:
CrMS, Model Creighton – pełna nazwa Creighton Model FertilityCareTMSystem – podstawa nowej gałęzi medycyny NPT.
NPT, NaProTECHNOLOGY – pełna nazwa to NaProTECHNOLOGY® (Natural Procreative Technology) – Wsparcie Naturalnej Prokreacji, gałąź medycyny w zakresie zdrowia reprodukcyjnego obejmująca diagnostykę medyczną i leczenie.
FCP (FertilityCare Practitioner) – Instruktor CrMS. Przeszedł on odpowiednie szkolenie (13-sto miesięczne) w zakresie nauk spokrewnionych z medycyną.
NFPMC (Natural Family Planning Medical Consultant) – konsultant medyczny NPT. NFPMC zostali przygotowani, aby mogli włączać system (CrMS) w swoją praktykę lekarską.
Więcej informacji na: creightonmodel.pl
INSTRUKTOR
FCP (FertilityCare Practitioner) – Instruktor Modelu Creighton. Przeszedł odpowiednie 13-sto miesięczne szkolenie w zakresie nauk spokrewnionych z medycyną zgodnie z obowiązującymi standardami American Academy of FertilityCareTM Profesionals.
FCCP (Fertility Care Centers of Poland) – jest Ogólnopolskim Centrum Troski o Płodność, które zrzesza instruktorów. Dba o profesjonalną pracę instruktorów poprzez min. prowadzenie dla nich warsztatów, konferencji oraz coroczną, odnawialną afiliację.
Początek Ośrodek Troski o Płodność przynależy do FCCP.
Kontakt z instruktorem
Pierwszy kontakt z instruktorem odbywa się na spotkaniu wprowadzającym. Prowadzone jest ono w celu omówienia na czym polega Model Creighton oraz jaki jest jego związek z NaProTECHNOLOGY. Prowadzone jest przez certyfikowanego instruktora. Trwa do 1,5 godziny. Odbywa się na ul. Konarskiego 6/4 w Poznaniu (po wcześniejszym zarejestrowaniu się na nie) lub w miejscu ustalonym wcześniej z zainteresowanymi.
W sytuacji rezygnacji należy powiadomić o tym telefonicznie pod numerem telefonu: 792 – 673 – 430.
Spotkanie wprowadzające nie zobowiązuje do kolejnych spotkań. Jest darmowe.
Po spotkaniu, dla osób, które są chętne, aby wejść w obserwacje poprzez Creighton Model FetilityCare System (dalej CrMS) można min. umówić się na spotkanie indywidualne z instruktorem.
Spotkania indywidualne z instruktorem
Trwają około 1 godziny. Odbywają się na ul. Konarskiego 6/4 w Poznaniu lub w miejscu ustalonym wcześniej. Czas nauki CrMS wynosi 1 rok. Składa się na ten czas osiem spotkań z instruktorem (więcej informacji w zakładce: przebieg nauczania). Uczestniczenie w spotkaniu indywidualnym nie zobowiązuje do uczestniczenia w nich poprzez rok. Termin każdego spotkania jest umawiany na bieżąco i indywidualnie.
ZASTOSOWANIE CrMS
CrMS polega na wystandaryzowanych obserwacjach i zapisywaniu na karcie obserwacji biologicznych markerów, które są kluczowe dla zdrowia i płodności kobiety.
Biomarkery są wyznacznikami czasu płodności i niepłodności. Dzięki temu system może być stosowany zarówno w celu uzyskania poczęcia, jak i odkładania poczęcia w czasie. Mogą również sygnalizować nieprawidłowości występujące w cyklu. CrMS pozwala kobiecie doskonale poznać tajniki jej cyklu miesiączkowego.
CrMS może być stosowany w sytuacji:
- cykli regularnych
- cykli nieregularnych
- braku owulacji
- karmienia piersią
- premenopauzy
- odstawienia antykoncepcji
- w każdej innej sytuacji (np.uzyskanie poczęcia, odkładanie poczęcia w czasie, określanie czasu poczęcia, ewaluacja ciąży, umacnianie więzi małżeńskiej)
- przez cały okres rozrodczy.
CrMS ma na celu zapewnić najwyższą jakość usług świadczonych użytkownikom systemu przez instruktora i lekarza – konsultanta medycznego. To system, który łączy rozpoznawanie płodności, opiekę medyczną oraz troskę o zdrowie ginekologiczne, rozrodcze kobiety i psychiczne małżonków.
PRZEBIEG NAUCZANIA
Sesja wprowadzająca może być przeprowadzona indywidualnie dla danej pani, małżeństwa (lub pary) lub dla większej grupy osób. Na niej przedstawione są podstawy z CrMS oraz omówiony sposób prowadzenia obserwacji;
kolejnym krokiem są spotkania indywidualne, które odbywają się indywidualnie z instruktorem według następującego harmonogramu:
Harmonogram spotkań | |
Nazwa spotkania | Odległość między spotkaniami |
Sesja wprowadzająca | Początek Ośrodek Troski o Płodność |
Pierwsze spotkanie indywidualne | 2 tygodnie |
Drugie spotkanie indywidualne | 2 tygodnie |
Trzecie spotkanie indywidualne | 2 tygodnie |
Czwarte spotkanie indywidualne | 2 tygodnie |
Piąte spotkanie indywidualne | 1 miesiąc |
Szóste spotkanie indywidualne | 3 miesiące |
Siódme spotkanie indywidualne | 3 miesiące |
Ósme spotkanie indywidualne | 3 miesiące |
Pierwszych pięć spotkań indywidualnych poświęconych jest nauce systemu. Kolejne spotkania służą ugruntowaniu zdobytej wiedzy. Po odbyciu podstawowego cyklu nauki zaleca się, by kolejne spotkania odbywały się co sześć lub co dwanaście miesięcy, bądź w zależności od indywidualnych potrzeb. Instruktor pozostaje do dyspozycji również poza spotkaniami indywidualnymi.
Równolegle po trzech cyklach obserwacji – jeżeli jest taka potrzeba – instruktor zaleca udanie się z kartą obserwacji do lekarza – konsultanta medycznego (NFPMC). Lekarz po wywiadzie z pacjentką (pacjentami) zaleca odpowiednią diagnostykę medyczną oraz leczenie. Pani (małżonkowie) są objęci opieką zarówno instruktora jak i konsultanta medycznego.
Etapy leczenia omówione zostały w dziale NPT
SKUTECZNOŚĆ
98%
CrMS (dot. par płodnych)
40%
CrMS (dot. par z niepłodnością)
80%
CrMS i NaProTECHNOLOGY ®
- Odkładanie poczęcia przez pary o prawidłowej płodności przez 12 miesięcy:
- liczba par objętych badaniem – 1 876
- liczba cykli – 17 130
- liczba ośrodków uczestniczących – 5
- średnia z pięciu ośrodków – 99,5% (między 98,7 – 99,8%)
- skuteczność praktyczna – 96,8% (między 94,6 – 97,9%).
- Uzyskanie poczęcia przez pary o prawidłowej płodności:
- 98 % po 6 cyklach obserwacji.
- Uzyskanie poczęcia przez pary z niepłodnością:
- przy zastosowaniu CrMS: 20-40%
- przy zastosowaniu CrMS i leczeniu: 40 do 80%.
Źródło: creightonmodel.pl
ZALETY CRMS
- Naturalna
- Wiarygodna
- Profesjonalna
- Współpracujący z cyklem kobiety
- Medycznie bezpieczna
- Stosunkowo niedroga
- Udokumentowana
- Szanująca integralność małżeństwa
- Szanująca godność
- Akceptowana moralnie
- Umacniająca więzi
- skuteczna
- Wystandaryzowana
- Profilaktyka
- Indywidualne prowadzenie
NaProTECHNOLOGY (NPT)
NaProTECHNOLOGY – pełna nazwa to NaProTECHNOLOGY® co oznacza Wsparcie Naturalnej Prokreacji (Natural Procreative Technology), skrócona nazwa to NPT.
Jest to gałąź medycyny w dziedzinie rozrodczości, która współpracuje z naturalnym cyklem kobiety. Została stworzona przez profesora Thomasa Hilgersa M.D. z Omaha w stanie Nebraska w USA. Zajmuje się odpowiednią diagnostyką i skutecznym leczeniem pacjentów. Obejmuje leczenie:
- zachowawcze;
- hormonalne;
- chirurgiczne (min. laparoskopia, hysteroskopia).
Do głównych zalet NPT należy:
- profesjonalne dbanie o zdrowie i płodność zarówno kobiety jak i mężczyzny, aby mogło dojść do naturalnego poczęcia dziecka (wielopłaszczyznowe i wielokierunkowe leczenie)
- monitorowanie zdrowia i cyklu rozrodczego
- zaangażowanie pacjentów w proces diagnostyczny i leczenie bez względu na cel, w jakim stosują NPT (np. poczęcie, odkładanie poczęcia w czasie)
- poszanowanie godności każdego człowieka (również nienarodzonego)
- poprawa kondycji zdrowotnej u pacjentów (profilaktyka)
- bezpieczeństwo pod względem medycznym
- zakwalifikowanie jej do nowoczesnej metody leczenia niepłodności – jest profesjonalna, skuteczność zaś udokumentowana na bieżąco (dane z całego świata)
- współpracuje z naturalnym cyklem kobiety
- dochodzenie do przyczyn występowania danego schorzenia/choroby i jego wyleczeniu. Dzięki czemu skutki leczenia są trwałe.
- dobra medycyna – tak jest nazywana ponieważ opiera się na najnowszych osiągnięciach w specjalizacji ginekologii, chirurgii i endokrynologii.
- dostępność – jest propozycją dla kobiet od okresu dojrzewania aż po menopauzę
- profilaktyka zdrowotna – ostrzega przed problemami zdrowotnymi.
NPT jest użyteczna w leczeniu osób, które mają:
- problemy z płodnością;
- doświadczyły poronienia lub poronień nawykowych;
- w swej historii mają przedwczesne porody;
- niewydolność lutealna;
- zrosty w obrębie miednicy mniejszej;
- depresję poporodową;
- zespół policystycznych jajników (PCO);
- torbiele jajników;
- endometriozę;
- nieprawidłowości hormonalne;
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
- bóle miesiączkowe;
- nieregularne lub nietypowe krwawienia;
- stałą wydzielinę śluzową.
Czym jest NPT?
NaProTECHNOLOGY® (Natural Procreative Technology, w skrócie NPT) – to wsparcie naturalnej prokreacji. Gałąź medycyny w zakresie zdrowia reprodukcyjnego obejmująca diagnostykę medyczną i leczenie. Korzystając z Modelu Creighton (CrMS) polegającego na obserwacji biomarkerów płodności w cyklu kobiety można diagnozować ewentualne zaburzenia zdrowia rozrodczego przy wykorzystaniu NPT.
Nazywana jest dobrą medycyną ponieważ opiera się na najnowszych osiągnięciach w specjalizacji ginekologii, chirurgii i endokrynologii.
Została stworzona w latach 80-tych ubiegłego stulecia przez profesora Thomasa Hilgersa z Omaha w stanie Nebraska w USA.
Pomocne skróty:
NPT – NaProTECHNOLOGY®
CrMS (Creighton Model FertilityCareTM System) – w skrócie Model Creighton, to podstawa dla nowej gałęzi medycyny, jaką jest NPT
NFPMC (Natural Family Planning Medical Consultant) – konsultant medyczny NPT. NFPMC zostali przygotowani, aby mogli włączać CrMS w swoją praktykę lekarską.
FCP (FertilityCare Practitioner) – Instruktor CrMS. Przeszedł on odpowiednie szkolenie (13-sto miesięczne) w zakresie nauk spokrewnionych z medycyną.
Historia NPT
Twórcą NPT jest profesor Thomas Hilgers M.D. Z Omaha w stanie Nebraska w USA. Badania rozpoczęły się w 1976 roku.
W pełni opracowany w 1980 roku.
Badania są nadal prowadzone w celu sprawdzania skuteczności i rozwoju zastosowania NPT (uwzględnia zmiany zachodzące na przestrzeni lat).
Więcej informacji na: naprotechnology.pl
Konsultant medyczny
NFPMC (Natural Family Planning Medical Consultant) – konsultant medyczny. Został przygotowany, aby mógł włączać CrMS w swoją praktykę lekarską.
Początek Ośrodek Troski o Płodność współpracuje z następującymi konsultantami medycznymi:
- Piotr Broda NFPMC – ul. Kosińskiego 14/1, 61-519 Poznań; tel. 535 – 962 – 776; e-mail: piotr_broda@napromed.pl; napromed.pl
- Piotr Gratkowski NFPMC – ul. Dworcowa 4, 66-400 Gorzów Wielkopolski; tel. 601 – 755 – 253;
Zastosowanie NPT
NPT jest skierowana dla kobiet w każdym wieku ginekologicznym tzn. od okresu dojrzewania aż po menopauzę. Jest narzędziem służącym do profilaktyki zdrowotnej. Stosowanie systemu pomaga ewentualnemu wykryciu problemów zdrowotnych. Może być stosowany w celu poczęcia dziecka. Służy także paniom, które odkładają jego poczęcie. Podsumowując, jest przeznaczony dla każdej pani ponieważ skierowany jest dla kobiet, które mają:
- problemy z płodnością
- w swojej historii życiowej poronienia (również poronienia nawykowe)
- za sobą przedwczesne porody
- niewydolność lutealną
- zrosty w obrębie miednicy mniejszej
- zespół policystycznych jajników
- torbiele jajników
- endometriozę
- nieprawidłowości hormonalne
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (tzw.PMS)
- bóle miesiączkowe
- nieregularne lub nietypowe krwawienia
- stałą wydzielinę śluzową
- depresję poporodową.
[źródło:darnapro.pl]
Etapy leczenia w NPT
etap I – identyfikacja problemu (trwa 2-6 miesięcy)
poprzez naukę CrMS oraz min. dzięki:
- interpretacji kart obserwacji cyklu
- badaniom biochemicznym (profile hormonalne skorelowane z obserwacjami cyklu)
- badaniom ultrasonograficznym (w tym monitorowanie owulacji)
- badaniom nasienia (z poszanowaniem zasad moralnych)
- diagnostyce zabiegowej (laparoskopia bliskiego kontaktu, histeroskopia, selektywna histerosalpingografia i in.).
etap II – „naprawianie” problemu (trwa 1-6 miesięcy)
obserwacje wg CrMS oraz min.:
- leczenie farmakologiczne oraz zabiegowe z wykorzystaniem technologii laserowej, mikrochirurgii (udrażnianie jajowodów), strategii przeciwzrostowych, plastyka narządu rodnego i innych.
etap III – utrzymanie 12 efektywnych, „dobrych” cykli
obserwacje wg CrMS oraz min. dzięki:
- utrzymaniu prawidłowego przebiegu krwawienia
- utrzymaniu prawidłowego rozwoju śluzu
- owulacji
- długości trwania oraz jakości fazy poowulacyjnej
- prawidłowemu stężeniu hormonów
- i innych.
Źródło: darnapro.pl
Uwaga:
Należy kontynuować obserwacje i zapisywać je na karcie obserwacji.
Minimum raz na pół roku spotkać się z instruktorem (FCP).
Stosować się do zaleceń lekarza (NFP MC).
SKUTECZNOŚĆ
82%
cykle bezowulacyjne
63%
PCOD
57%
Endometrioza
38%
niedrożność jajowodów
W przypadku leczenia niepłodności celem stosowania NPT jest rozpoznanie problemu i współpracując z fizjologią cyklu kobiety przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania. NPT dąży do przywrócenia potencjału rozrodczego. Nie hamuje, nie niszczy.
Skuteczność uzyskania poczęcia dziecka przez pary z niepłodnością wynosi do 80% przy zastosowaniu CrMS i NPT w ciągu 8 – 12 miesięcy stosowania systemu. Należy wziąć pod uwagę, że poziom skuteczności jest zależny od przyczyny niepłodności oraz indywidualnej sytuacji.
Wykorzystując postęp w osiągnięciach ginekologii, endokrynologii, chirurgii i farmakologii NPT precyzyjnie dochodzi do przyczyny istniejących zaburzeń i ich skutecznego leczenia.
Szczegółowe wyniki dotyczące skuteczności NPT w sytuacjach problemów z płodnością.
Wyniki polskich badań nad skutecznością NPT
“Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie byłoby tylu zaintersowanych NaProTECHNOLOGY® ginekologów i położników. Stanowi to wspaniały początek do tego, aby ta dziedzina medycyny rozwinęła się w Polsce”
/ Thomas W. Hilgers /
MEDIA
Strony internetowe:
- creightonmodel.pl
- popepaulvi.com
- naprotechnology.pl
- darnapro.pl
- napromed.pl
- Saint Paul VI Institute – A place of Hope and Healing
- DrHilgers.com – The Pioneer in Life-Affirming Women’s Healthcare
- nierozerwalni.org
- umilowani.pl
- poronienie.pl
- wielkiechcenie.pl
- bioetyka.krakow.pl
- invitroinfo.pl
- jedenznas.pl
- kananejka.pl
Książki:
- “Płodność. Powrót do źródeł.” – Małgorzata i Marcin Zimoniowie (rok wydania 2012)
- “NAPROTECHNOLOGY. Ekologia płodności” – Elżbieta Wiater (rok wydania 2009)
- ”Creighton Model FertilityCare System. An Introductory Booklet for New Users” Thomas W. Hilgers, MD, Dip. ABOG, ABLS, SRS (rok wydania 2015)
- “The Medical & Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY” – Thomas W. Hilgers, MD., 2004.
- “Jak poślubić właściwą osobę” – Gary Chapman (rok wydania 2010)
- “Małżeństwo, przemyśl to” – Bogna Białecka (rok wydania 2012)
- “Mama, Tata… Start! Poradnik na czas ciąży, porodu i połogu” – Aleksandra Nitkiewicz, Magdalena Sawicka (rok wydania 2012)
- “5 języków miłości” – Gary Chapman (rok wydania 2014)
- “Poród w domu” – Irena Chołuj (rok wydania 1992)
- “Szkodliwość doustnej antykoncepcji hormonalnej” – praca zbiorowa pod redakcją Doroty Łucji Jarczewskiej (rok wydania 2015)
- “Niepłodność. Duchowy i praktyczny poradnik dla małżeństw” – Ruhi-Lopez Angelique, Santamaria Carmen (rok wydania 2015)
- “Prawo do życia bez kompromisu” – Bogdan Chazan, Maciej Müller (rok wydania 2014)
- “Przewodnik. Bioetyka dla młodych” – Praca zbiorowa (rok wydania 2015)
- “Sztuka naturalnego planowania rodziny” – John Kippley, Sheila Kippley (rok wydania 2002)
- “Sztuka wyrażania miłości. Poradnik dla singli” – Gary Chapman (rok wydania 2006)
- “Warto żyć w zgodzie z naturą” – Jacek Pulikowski (rok wydania 1997)
- “Wobec in vitro” – Jacek Grzybowski, ks. Franciszek Longchamps de Bérier (rok wydanie 2017)
- “Z prądem i pod prąd” – Wanda Półtawska (rok wydania 2001)
Filmiki:
- “What is the Creighton Model Fertility Care System?”
https://youtu.be/ZBFq_Z5Pp6c - “Szansa na dziecko (naprotechnologia) 1/2”
https://youtu.be/me12FnAfvIU - “Naprotechnology – prof. Hilgers, Poznan cz.1”
https://youtu.be/5D9Qy0QhHIc - Naprotechnology – prof. Hilgers, pytania, odpowiedzi, Poznan cz.2
https://youtu.be/O3gyXOUA9bA - Naprotechnology – wyklady, debata Hilgers (NaProTECHNOLOGY) vs. Szamatowicz (in vitro) cz.3
https://youtu.be/0S8lFLW5-Fw - Pope Paul VI Institute: The NaProTechnology Revolution
https://youtu.be/QwvQzfM6WJw - 10 lat naprotechnologii w Irlandii
https://youtu.be/z_oasTe39U8 - “Jak wyznać Miłość 5 języków miłości” – Gary Chapman
https://youtu.be/dIPA32Ni7ec - “Bogna Białecka: Rozwód zaskoczeniem?”
https://youtu.be/CJz4YFRtmOU - “2. Leczenie niepłodności okiem genetyka” – Prof. Stanisław Cebrat, Naprotechnologia
https://youtu.be/gJgG3ScIbOg - “Okiem praktyka – diagnozowanie i leczenie niepłodności” – lek. Piotr Gratkowski
https://youtu.be/isn_i_NGQ8g - “Konferencja o leczeniu niepłodności Tarnowo Podgórne” – prof. Alina Midro
https://youtu.be/WM9TXg-h–U - “In vitro – wszystko co chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać” – prof. Andrzej Kochański
https://youtu.be/-Kt5et5wpgo - “In vitro – prawo i etyka” – dr Błażej Kmieciak
https://youtu.be/1WX5ElPj38M
Materiały do pobrania: